بسته آموزشی رازهای مغناطیس

سته آموزشی «رازهای مغناطیس (آموزش مغناطیس برای کودکان)» در کارگروه طرح ملی کودک رایان، تولید، تألیف و  منتشر شده است. این بسته آموزشی که نگارش کتاب آن بیش از یک‌سال زمان برده است، به آموزش علم مغناطیس به کودکان و آشنایی با کاربرد آهن‌ربا در زندگی و صنعت می‌پردازد. با توجه به کاربردهای گوناگون علم مغناطیس در صنعت، این حوزه از علم که مبنایی برای درک مفاهیم الکتریسیته محسوب می‌شود، در آموزش و پرورش آن‌گونه که شایسته می‌باشد به آن نپرداخته‌اند. کودک با مطالعه‌ی این کتاب، می‌تواند با انجام آزمایش‌هایی ایمن، با رازهای مغناطیس به صورت علمی و عملی آشنا شود و برخی از کاربردهای صنعتی آن را بشناسد. هم‌چنین این کتاب می‌تواند به عنوان مرجعِ دوره‌ی آموزشی در مدارس و آموزشگاه‌ها تدریس شود.

از آن‌جا که در بسیاری از اسباب‌بازی‌ها و لوازم خانگی (از قبیل تلفن، بلندگو، یخچال و غیره) از آهن‌ربا استفاده شده است که ممکن است کودک به کاربرد آهن‌ربا در آن‌ها توجهی نکند، لذا پس از مطالعه‌ی این کتاب، کودک نسبت به برخی از نیروهای طبیعت که روزانه در زندگی خود می‌بیند و از آن استفاده می‌کند، درک درستی خواهد داشت.کارگروه طرح ملی کودک رایان، علاوه بر ساده‌سازی مفاهیم آموزشی علوم مختلف برای کودکان، با زبانی ساده و قابل فهم به کاربرد علوم در محیط‌های واقعی زندگی و صنعت پرداخته است. کارگروه کودک رایان متشکل از اساتید دانشگاه، کارمندان و بازنشستگان صنعت و دانشجویانِ مشتاق می‌باشد و در این بسته‌ی آموزشی سعی نموده است با بررسی جامع بسیاری از وسایل و تجهیزات، ۳۰ آزمایش (مثال کاربردی برای یادگیری مفهوم) و ۱۲ اندیشه (مثال کاربردی جهت ارتباط‌دهی مفاهیم با زندگی و صنعت) را به منظور ایجاد تفکر خلاق و تقویت روحیه‌ی پرسش‌گری کودک در پیش‌روی وی بگذارد. این کتاب برای کودکان سنین ۶ تا ۱۲ سال مناسب است و به‌عنوان یک علم که می‌تواند شالوده علومی هم‌چون الکتریسیته باشد، برای آموزش در پیش‌دبستانی‌ها و مدارس توصیه می‌شود.

بدیهی است که ساخت وسایل و تجهیزات، نیازمند تجربه و مهارت فراوان است، چه بهتر است که این مهارت را از کودکی بیاموزیم تا آینده‌ای همراه با خلاقیت، مهارت، تجربه و دانش داشته باشیم. اطلاعات علمی بیشتر در مورد این محصول را می‌توانید در بخش بسته‌های آموزشی در وب‌گاه www.kidscom.ir مشاهده نمایید. با طرح ملی کودک رایان تا دانشمند شدن کودکانِ ایران زمین در کنار شما هستیم